skip to Main Content

Race Results: Worcestershire 18/04/2015

Saturday, 18 April 2015
GOING: GOOD, (WATERED)

Hunt Members, 12st (6 runners)

1. THOONAVOLLA (IRE) (4x)
T. Weston, EvensF
hdwy to ld 14; rdn out

2.DEFINITELY ROSIE (IRE) (7a)(4x)
Miss S. Bowen, 7-1
led to 5 & 9-14; one pce 2 out

3. TULLYRAINE (IRE) (7x)
Miss A. Banks, 16-1
(cp) led 5-9; outpcd 15

4. DOMTALINE (FR)
Miss H. Watson, 5-2
hdwy 15; wknd 2 out

5. GATE PLEASE (IRE) ((BL))(4x)
J. Smith-Maxwell, 7-2
prom til wknd 3 out

P BALLYCANAL (IRE)
Miss Alison Baylis, 33-1
a bhnd; t.o & pu 2 out

Time: 6mins 14.3s
Winning Owner: The Troubled Partnership (Mr M. Weston)
Winning Trainer: Thomas Weston
Distances: 2l, 10l, ¾l, 10l

Confined, 12st (7 runners)

1. SEVEN DAYS (IRE)
J. Martin, 11-1
hdwy aft 15; led aft nxt; all out

2. NOW BEN (IRE)
Alex Edwards, 2-1
gd hdwy 13; one pce 3 out

3. TAKE OVER SIVOLA (FR)
W. Biddick, 33-1
(h) prom til wknd 3 out

4. THE FERBANE MAN (IRE) (5x)
C. Hammond, 33-1
(cp) prom til lost plce 11

5. ATOMIC TANGERINE (14a)(3x)
S. Waley-Cohen, 1-2F
hdwy 5; led 11 til hdd & wknd qckly aft 3 out

6. UPPERTOWN HAWK (IRE) (3x)
J. Mahot, 10-1
(cp) (tt) led to 11; wknd qckly 14

P WINDS AND WAVES (IRE) ((BL))
H. Nugent, 33-1
bhnd til pu 9

Time: 6mins 15.5s
Winning Owner: Mrs Ann Taylor
Winning Trainer: Sue Britten
Unpl. Favourite: Atomic Tangerine 1/2F (5th)
Distances: 1¼l, 10l, 1¼l, 9l, 6l

Ladies Open, 3m2f 11st (7 runners)

1. RUDDY ARTICLE (IRE)
Miss H. Watson, 5-2
a.p; led app last; stayed on wl

2. KHYBER KIM
Miss C. Henderson, 9-4F
hdwy 12; kpt on one pce 2 out

3. FORT GEORGE (IRE)
Miss B. Hampson, 4-1
led to 9 & 13 til hdd app last; wknd flat

4. STRATFORD STROLLER (IRE)
Miss J. Banks, 7-2
eff 4 out; no ex 2 out

5. HALL KELLY (IRE)
Miss A. Banks, 12-1
(tt) strugg 13

6. KAZURI KATE (7a)
Miss C. Hart, 4-1
(tt) prom to 11

P COURT IN SESSION (IRE)
Ms A. Roberts, 20-1
hdwy 7; led 9-13; wknd qckly 3 out; pu last

Time: 6mins 51.6s
Winning Owner: Mr A. J. Powell
Winning Trainer: Jack Barber
Distances: 7l, ½l, 1½l, 1¼l, 3½l

Mens Open (Lady Dudley Cup), 3m2f 12st5lb (7 runners)

1. WHAT A LAUGH
G. Crow, 7-2
trckd ldrs; led 2 out; r.o wl

2. STONE (IRE)
J. Mahot, 8-1
(tt) stdy hdwy 14; led app 3 out til hdd nxt; r.o

3. BENEDICTUS (IRE)
W. Biddick, 5-6F
ww; hdwy 15; outpcd aft 3 out; no ex flat

4. CECILE DE VOLANGES (7a)
C. Dando, 11-1
nvr nr to chall

5. ICE COOL BENNY (IRE)
T. Weston, 9-2
(cp) prom til wknd qckly 3 out

P JETNOVA (IRE)
J. Smith-Maxwell, 8-1
prom til pu 5

U GOURANGA SOCIETY (IRE)
P. Sheard, 50-1
led til hdd & wknd qckly app 3 out; ur last

Time: 7mins 05.0s
Winning Owner: Mr R. P. Davies-Cooke
Winning Trainer: Gary Hanmer
Distances: 1l, 3½l, 4l, 25l

Open Maiden 5yo&up, 3m2f 12st (9 runners)

1. WIND OF HOPE (IRE)
W. Biddick, 7-4F
(cp) hdwy 14; led 2 out; comf

2. THE DE THAIX (FR)
D. Mansell, 10-1
hdwy 7; led app 2 out; sn hdd; unable qckn flat

3. GETT OFF MY CLOUD
M. Wall, 8-1
hdwy 14; wkng when bad hmpd last

F SIR REECER
G. Barfoot-Saunt, 14-1
(h, cp) (tt) led til hdd app 2 out; 3rd & wkng when fell last

P TWILIGHT FOX (7a)
Miss J. Williams, 3-1
short-lived eff 12; strugg when pu 14

U UPTON KADDY (7a)
J. Jeavons, 14-1
strugg 13; ur 15

P KILBEGGAN KNIGHT (IRE)
Miss L. Poole, 10-1
(cp) prom til wknd qckly 12; pu nxt

F DANS YOUR MAN (IRE)
Miss H. Watson, 5-1
(cp) prom til wknd 3 out; fell nxt

Time: 7mins 03.0s
Winning Owner: Mr Tom Malone
Winning Trainer: Thomas Malone

Copyrighted Image

Back To Top